Aktualności
Historia i dzień dzisiejszy
Biblioteka miejska
Filie biblioteki
Galeria zdjęć, imprezy
Nowości wydawnicze
Kalendarium literackie
Prasa o Gminie Muszyna
Muszyna w poezji
Warto odwiedzić

Nowo¶ci wydawnicze
PUBLICYSTYKA

LESZEK KO£AKOWSKI
"CZY PAN BÓG JEST SZCZʦLIWY I INNE PYTANIA"

Leszek Ko³akowski (1927-2009) - po wojnie studiowa³ filozofiê na Uniwersytecie £ódzkim i Uniwersytecie Warszawskim. Do 1966 roku by³ jednym z najbardziej znanych ideologów marksizmu, cz³onkiem PZPR od 1947 do 1966 roku, wspó³twórc± warszawskiej szko³y historyków idei. W 1966 roku odebrano mu katedrê i usuniêto z PZPR za zbyt radykaln± krytykê w³adz i odchodzenie w nauczaniu studentów od oficjalnego kanonu marksizmu (m.in. za wyst±pienie z okazji 10. rocznicy "Pa¥dziernikowej Odwil¿y"). W 1968, za udzia³ w Wydarzeniach Marcowych, odebrano mu prawo wyk³adania i publikowania, co zmusi³o go do emigracji. Po krótkim pobycie w Pary¿u Profesor Ko³akowski osiad³ ostatecznie w Anglii. Zmar³ 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie.
ANDA ROTTENBERG
"PROSZÊ BARDZO"

Anda Rottenberg rekonstruuje dzieje w³asnej rodziny, niejednorodnej pod wzglêdem etnicznym i wyznaniowym. Babka ze strony ojca jako ortodoksyjna ¯ydówka nosi³a perukê i przestrzega³a restrykcyjnych zasad koszerno¶ci. Krewni po k±dzieli byli pochodzenia rosyjskiego, a wszelkie uroczysto¶ci obchodzili w obrz±dku prawos³awnym. Dlatego te¿ autorka swoich korzeni szuka m.in. na nowos±deckim kirkucie i w Nowosybirsku. Rodzinnymi opowie¶ciami oswaja nieobecnych. Niczego nie retuszuje. Nie przemilcza i tego, ¿e wujek by³ pionierem i komsomolcem. Wspomina o skandalu obyczajowym, jaki wybuch³ tu¿ po ¶lubie jednej z ciotek. Opowiada przy tym niezwyk³± historiê ³agrow± o znajomo¶ci swoich przysz³ych rodziców. Z fragmentarycznych relacji, z dokumentów urzêdowych usi³uje wydobyæ informacje o konkretnych osobach, które zginê³y w obozach koncentracyjnych i gu³agach. Anda Rottenberg nie zapomina równie¿ o ¿ywych. Krewnych odnajduje zarówno w Rosji, jak w Szwajcarii i Kanadzie.
"NOTATNIK KS. STANIS£AWA MUSIA£A"
Odnaleziony po ¶mierci ojca Musia³a notatnik zawieraj±cy jego krótkie zapiski z lat 1982 – 1989) oraz lu¥ne pojedyncze z lat dziewiêædziesi±tych. G³ówna czê¶æ materia³u powsta³a podczas pobytu ksiêdza za granic± (Francja, Austria, Niemcy) w trakcie pracy nad nigdy nie ukoñczonym doktoratem. Tekst bardzo osobisty, prywatny, ³±cz±cy sprawy codzienne, praktyczne, „doczesne” (wzmianki o podró¿ach, hotelach, cenach, bibliotekach, czytanych ksi±¿kach, spotkanych ludziach) z tematyk± duchow±, religijn±, mistyczn± (m.in. zapis modlitewnych rozwa¿añ, towarzysz±cych im prze¿yæ); ¶wiadectwo tego, jak codzienno¶æ ojca Musia³a naturalnie wype³niona by³a wiar±, modlitw±, religijno¶ci±. Rodzaj wewnêtrznego autoportretu ojca Musia³a.

MARTIN POLLACK
"DLACZEGO ROZSTRZELALI STANIS£AWÓW"

"Niniejsze teksty upamiêtniaj± poszczególnych ludzi, takich jak Julian Leszczyñski, Stanis³aw Grzanka i Stanis³aw Mêdrek, bezimienni ¯ydzi w nieznanym polskim miasteczku, pewien t³umacz z Bia³orusi, bo¶niaccy uciekinierzy, ¯yd, który prze¿y³ na Ukrainie, przyjaciel z okresu studiów w Warszawie, ale tak¿e obersturmbannführer SS Rolf Heinz Höppner czy mój ukochany dziadek z Amstetten. Rzecz w tym, aby ich losy i czyny nie popad³y w zapomnienie." Martin Pollack "Martin Pollack jest mistrzem dziennikarskiej literatury i literackiego dziennikarstwa." Henryk M. Broder "Czymkolwiek zajmuje siê Martin Pollack, któr±kolwiek z europejskich krain odwiedza, zawsze szuka ludzkich ¶ladów." Paul Jandl,"Neue Zürcher Zeitung" "Czytelnik tekstów Pollacka mo¿e en passant skorzystaæ z rzetelnej wiedzy, która obejmuje zarówno florê i faunê, jak z³o¿one kwestie historyczne... Oto reporter, który w przestrzeni niemieckojêzycznej nie ma sobie równych." Stefanie Peter, "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

MAREK EDELMAN
"I BY£A MI£O¦Æ W GETCIE"

Bezcenne, bardzo osobiste w tonie, wspomnienia z ¿ycia w getcie warszawskim ostatniego ¿yj±cego przywódcy s³ynnego powstania. Marek Edelman w krótkich "migawkach" przywo³uje straszne, ale i wzruszaj±ce wydarzenia, które go najbardziej poruszy³y. "To wszystko, co mi zosta³o, takie strzêpki pamiêci. Ludzie, którym to opowiada³em, pytali, czy to wszystko jest prawda. Tak, prawda. Toczka w toczkê. Koniec, kropka. Wiêcej ju¿ nic." - mówi autor.
KINGA&CHOPIN
"PROWADZI£ NAS LOS"

Kinga Choszcz i Rados³aw "Chopin" Siuda za swoj± piêcioletni± podró¿ autostopem dooko³a ¶wiata otrzymali w roku 2004 Kolosa - najbardziej presti¿ow± nagrodê podró¿nicz± w Polsce.
EL¯BIETA DZIKOWSKA
"GROCH I KAPUSTA. PODRÓ¯E PO POLSCE!"

W naszym kraju jest wiele niezwykle ciekawych miejsc - jak mówi autorka - globtroterka i wspó³twórczymi cyklu Pieprz i Wanilia. Seria Groch i kapusta to subiektywny przewodnik El¿biety Dzikowskiej po Polsce. Groch i Kapusta zdoby³a nagrodê Najlepszej Podró¿niczej Ksi±¿ki Roku. Oprócz opisów i zdjêæ, autorka po¶wiêca sporo uwagi swoim bohaterom, którzy maj± za zadanie przekazaæ swoj± pasje, aby zafascynowaæ i zainspirowaæ do poznawania danego regionu. Drugie wydanie to nowa szata graficzna, sprawozdania z ostatnich podró¿y autorki i nowy klarowny podzia³ Polski na cztery czê¶ci - we wtorek 28 kwietnia uka¿e siê po³udniowy zachód, nastêpnie po³udniowy wschód jak i dwa tomy zwi±zane z pó³nocn± czê¶ci± Polski. Ka¿dy tom to znakomity sposób na weekend czy wakacje - ka¿dy tom zaskakuje! Rzadko kto wie, ¿e np. na Dolnym ¦l±sku mamy wiêcej zamków i pa³aców ni¿ nad Loar±... Zacznijmy je zwiedzaæ!
MAX CEGIELSKI
"OKO ¦WIATA. OD KONSTANTYNOPOLA DO STAMBU£U"

W przesz³o¶ci i wspó³czesno¶ci Konstantynopola - miasta miast, piêtnastomilionowej metropolii - najlepiej widaæ historiê i problemy Imperium Osmañskiego i Turcji. Analizuj±c relacje podró¿nicze Pierre'a Lotiego, Edmunda de Amicisa, Alphonse'a de Lamartine'a i François-René Chateaubrianda, Max Cegielski bada stworzone przez nich stereotypy, które sta³y siê czê¶ci± dyskursu o krajach muzu³mañskich: wiruj±cy derwisze, lubie¿ni Turcy, orientalny despotyzm, haremy. Romantyczna wizja zamieni³a siê w "orientalne urojenia" i intelektualne uproszczenia, którymi wielu dziennikarzy pos³uguje siê do dzi¶. Cegielski polemizuje tak¿e z wizj± miasta, jak± przedstawia Orhan Pamuk - czêsto id±c jego ¶ladami, odnajduje zupe³nie inn± rzeczywisto¶æ.
MICK OHARE
"DLACZEGO PINGWINOM NIE ZAMARZAJ· STOPY?"

Na pewno nie raz zadawali¶cie sobie te i podobne pytania - na pierwszy rzut oka proste, czêsto dotycz±ce zagadnieñ z ¿ycia wziêtych. Czy jednak zawsze znajdowali¶cie satysfakcjonuj±ce odpowiedzi? Ksi±¿ka, któr± trzymacie w rêkach, zawiera a¿ 115 ró¿norodnych, inspiruj±cych pytañ wraz z wyczerpuj±cymi odpowiedziami i wyja¶nieniami. Nie jest to jednak nu¿±cy monolog jakiej¶ m±drej g³owy - nie obawiajcie siê! Ta ksi±¿k± têtni ¿yciem, mieszank± stylów, sposobów my¶lenia i dochodzenia do prawdy - napisa³o j± kilkudziesiêciu specjalistów, pasjonatów i ciekawych ¿ycia ludzi z ca³ego ¶wiata. To w³a¶nie oni, odpowiadaj±c na pytania zadawane przez czytelników magazynu "New Scientist", stworzyli ten niezwyk³y zbiór, który odniós³ tak spektakularny, ¶wiatowy sukces.
JACEK HUGO-BADER
"BIA£A GOR·CZKA"

Bia³a gor±czka (ob³êd opilczy) jest efektem d³ugiego ci±gu alkoholowego, nazywanego po rosyjsku zapojem. Jej objawy to bezprzedmiotowy strach, halucynacje i agresja. Postsowiecki ¶wiat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywisto¶æ w delirium tremens... W takie obszary tury¶ci siê nie zapuszczaj±, nie rekomenduj± ich te¿ biura podró¿y. To przestrzeñ w³óczêgów wszech ma¶ci. ¦wietna proza!"
IRENE SPENCER
"¯ONA MORMONA"

Wstrz±saj±ca, autobiograficzna historia kobiety wychowanej w rodzinie mormoñskich fundamentalistów. Autorka prze¿y³a 28 lat jako druga z dziesiêciu ¿on poligamisty i urodzi³a mu trzyna¶cioro dzieci. Egzystowa³a w skrajnej nêdzy i izolacji od reszty ¶wiata. W poszukiwaniu lepszego jutra zdecydowa³a siê na odwa¿ny krok ku wolno¶ci...
TADEUSZ A. KISIELEWSKI
GIBRALTAR I KATYÑ"

Dr Tadeusz Kisielewski, autor Zamachu i Zabójców, niezmiernie poczytnych ksi±¿ek po¶wiêconych ¶mierci gen. Sikorskiego, od opublikowania swej ostatniej pracy dokona³ kilku sensacyjnych odkryæ. W Gibraltarze i Katyniu ukazuje nowe poszlaki ¶wiadcz±ce o uprowadzeniu do Moskwy córki naczelnego wodza i premiera Rzeczypospolitej, prezentuje te¿ rezultaty ekshumacji jego szcz±tków, diametralnie ró¿ni±ce siê od doniesieñ medialnych. W tej intryguj±cej ksi±¿ce czytelnik znajdzie równie¿ dowody, ¿e gen. Sikorskiemu ju¿ w 1940 roku wywiad meldowa³ o zbrodni katyñskiej, co stawia w zupe³nie nowym ¶wietle politykê Polski i aliantów zachodnich wobec ZSRR. Autor wskazuje tak¿e nieznane dot±d miejsca pochówku kilkuset polskich ofiar smoleñskiego NKWD z 1940 roku i demaskuje sowieckiego agenta uplasowanego w nowos±deckim Gestapo, który na rozkaz £ubianki mordowa³ polskich kurierów...
JOLANTA DRU¯YÑSKA, STANIS£AW M. JANKOWSKI
WYKLÊTE ¯YCIORYSY"

To jeszcze jedna ksi±¿ka o ludziach, których ¿yciorysy przez wiele lat by³y "wyklête", a nazwiska i miejsce ¶mierci skazane na zapomnienie, skre¶lane przez cenzorów, plugawione pomówieniami i oskar¿eniami... To tak¿e ksi±¿ka o kobietach: ¿onach, siostrach, córkach i wnuczkach, które nie da³y siê pokonaæ komunistycznemu systemowi propagandy. W tym czasie, gdy wiele osób - obawiaj±c siê rewizji - niszczy³o dokumenty, w³asne lub rodzinne, te odwa¿ne kobiety stara³y siê mieæ jak najwiêcej dowodów, potwierdzaj±cych s³u¿bê ich najbli¿szych dla Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ba³y siê , jak ¿ona, córka i wnuczka gen. Kazimierza Tumidajskiego szukaæ jego ¶ladów w Zwi±zku Radzieckim; Doprowadzi³y, jak ¿ona i córki pp³k Macieja Kalenkiewicza, do zbudowania cmentarza w Surkontach, gdzie zgin±³ w walce z wojskami NKWD "Kotwicz" i jego ¿o³nierze z Armii Krajowej; . Walczy³y, jak Eleonora, siostra pp³k NSZ Stanis³awa Kasznicy, o uznanie jego dzia³alno¶ci "na rzecz niepodleg³ego bytu pañstwa polskiego", za któr± "zap³at±" by³ strza³ w ty³ g³owy w mokotowskim wiêzieniu.

JOANNA CHMIELEWSKA
"AUTOBIOGRAFIA T. 7"

Kolejny tom Autobiografii Joanny Chmielewskiej nosi tytu³: Okropieñstwa. Aktualne sprawy, dotykaj±ce pisarkê na co dzieñ, jej rado¶ci, problemy, po¿egnania - w tym tak¿e to najwa¿niejsze z Alicj±

/ Aktualności / Historia i dzień dzisiejszy /Biblioteka miejska / Filie biblioteki / Galeria zdjęć, imprezy /
/ Nowości wydawnicze / Kalendarium literackie / Prasa o Gminie Muszyna / Muszyna w poezji / Warto odwiedzić /

wszelkie prawa zastrzeżone © Biblioteka Publiczna w Muszynie 2005