Aktualności
Historia i dzień dzisiejszy
Biblioteka miejska
Filie biblioteki
Galeria zdjęć, imprezy
Nowości wydawnicze
Kalendarium literackie
Prasa o Gminie Muszyna
Muszyna w poezji
Warto odwiedzić

Historia i dzieñ dzisiejszy biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Uzdrowiskowej jest samorz±dow± instytucj± kultury, za³o¿on± i utrzymywan± przez Miasto i Gminê Uzdrowiskow± Muszyna.

Muszyna po³o¿ona jest na po³udniu województwa ma³opolskiego, w powiecie nowos±deckim, na pograniczu polsko-s³owackim w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dop³ywów: Szczawnika i Muszynki.
Gminê Muszyna zamieszkuje prawie 12 tysiêcy mieszkañców, z czego ok. 5 tysiêcy w mie¶cie Muszyna, a pozostali w otaczaj±cych j± wioskach.
Ogó³em biblioteka posiada prawie 75.000 woluminów; na ksiêgozbór sk³ada siê: literatura piêkna dla dzieci, m³odzie¿y i doros³ych; lektury dla szko³y podstawowej, gimnazjum i szko³y ¶redniej; literatura popularnonaukowa oraz ksiêgozbiór regionalny.
Rokrocznie w bibliotece rejestruje siê oko³o 2800 czytelników, którzy w sumie ponad 30 tysiêcy razy odwiedzaj± bibliotekê i po¿yczaj± ponad 50 tysiêcy ksi±¿ek.
Na strukturê naszej biblioteki sk³adaj± siê Biblioteka Miejska, która spe³nia funkcje centrali i zlokalizowana jest na muszyñskim Rynku oraz trzy biblioteki filialne: filia dla dzieci i m³odzie¿y, filie w ¯egiestowie i Powro¡niku.

Podstawowe zadania biblioteki wynikaj± z zasady, i¿ biblioteka publiczna jest ogólnie dostêpn± dla wszystkich obywateli kraju placówk± biblioteczn±. Do jej zadañ podstawowych nale¿y zatem:

  • Dostarczanie wiedzy ogólnej za po¶rednictwem zgromadzonych zbiorów.
  • Upowszechnianie czytelnictwa ksi±¿ek i czasopism przez odpowiedni± dzia³alno¶æ reklamow±.
  • Wspomaganie w kszta³ceniu ogólnym i zawodowym.
  • Kszta³towanie kultury spo³eczeñstwa przez rozpowszechnianie przekazów artystycznych oraz kontakt z instytucjami i organizacjami kulturalnymi.

W "Ma³ej Galerii " Biblioteki Miejskiej organizowane s± wystawy malarzy, rze·biarzy, fotografów amatorów i profesjonalistów z Muszyny, Krynicy, S³owacji. Biblioteka jest siedzib± Towarzystwa Przyjació³ Sztuk Piêknych Oddzia³ w Muszynie (www.tpsp.muszyna.pl).
Wspó³pracuje z Muzeum Regionalnym, Miejsko-Gminnym O¶rodkiem Kultury, O¶rodkiem Pracy Pozaszkolnej(www.opp.muszyna.pl) w Muszynie oraz M³odzie¿owym Domem Kultury i Okrêgow± Bibliotek± w Starej Lubovni (http://kniznica.slnet.sk) po¶rednicz±c w organizowaniu wystaw twórczo¶ci dzieci z OPP w galeriach tej miejscowo¶ci oraz w spotkaniach poetyckich.
W czytelni Centrali w Muszynie organizowane s± zebrania Towarzystwa Mi³o¶ników Ziem i Muszyñskiej(www.tmzm.muszyna.pl), kolegium redakcyjnego Almanachu Muszyny (www.almanachmuszyny.pl), a tak¿e kolegium redakcyjnego Harnika. U nas spotyka³a siê m³odzie¿ z Klubu Wyszehradzkiego (www.visegrad.pl).


Autorem exlibrisów jest Aleksander Rojna
(1940-2005)

 

Historia biblioteki w Muszynie

1 wrze¶nia 1947
Powstaje Miejska Biblioteka Publiczna licz±ca 1308 woluminów, z piecz±tkami Czytelni Ludowej, TSL im. W³adys³awa Jagie³³y, Czytelni im. J. Pi³sudskiego, Czytelni im. Tadeusza Ko¶ciuszki, Czytelni Stowarzyszenia Haszahar, Biblioteki Komisariatu Stra¿y, Powiatowej Biblioteki Nauczycielskiej , Biblioteki Szko³y Powszechnej, Biblioteki Stra¿y Po¿arnej, Biblioteki Towarzystwa Kasynowego. Wszystkie wymienione organizacje i instytucje dzia³a³y w Muszynie od koñca XIX w. do 1939 r. Lokal ma 35 m kw. powierzchni, sze¶æ szaf i dwa sto³y spe³niaj±ce rolê lady.
Kierownikiem do roku 1951 zostaje Janina Rybiañska.
1950
Prezydium Miejskiej Rady Narodowej podejmuje uchwa³ê o zniesieniu abonamentu w wys. 250 z³. (przed wymian±) za korzystanie z biblioteki.
1956
Kierownikiem zostaje Wanda Bernasik. Rozpoczêto prace nad uporz±dkowaniem ksiêgozbioru, sporz±dzeniem katalogów rzeczowego i alfabetycznego, uk³adem ksi±¿ek na pó³kach wg. UKD i wolnym do nich dostêpem, co by³o nowo¶ci± w bibliotekach powiatu nowos±deckiego.
1957
Kierownikiem zostaje Wanda Hoffman.
1960
Przy czytelni powstaje Klub Dyskusyjny, dzia³a do 1962 r.
1972
Dyrektorem Biblioteki zostaje £ucja Bukowska.
1974
Po zmianach administracyjnych powstaje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, w sk³ad której wchodz± obok centrali w Muszynie, filia na ul. Ko¶ciuszki oraz dwie by³e Gromadzkie Biblioteki Publiczne w Powro·niku i ¯egiestowie.
1990
Biblioteka przenosi siê do nowych pomieszczeñ w Rynku przy UMiGU Muszyna. Utworzona zostaje Filia dla Dzieci i M³odzie¿y. Likwidacji ulega Filia na ul. Ko¶ciuszki
grudzieñ 1991
Powstaje Ma³a Galeria Biblioteki Miejskiej w Muszynie. Pierwsza wystawa - fotograficzna " Zwierciad³o ¿ycia" Juliusza Jaroñczyka, kolejne - malarstwa - Barbary Ruckiej w styczniu i malarstwa oraz tkaniny Agnieszki Wi¶niowskiej w lutym 1992 r. marzec 1992
Kontynuacja zainicjowanych przez Towarzystwo Mi³o¶ników Ziemi Muszyñskiej tzw. Salonów Zaproszonych - wspólnych wystaw artystów oraz zapraszanych przez nich przyjació³ i go¶ci.
styczeñ 1993
IV Salon Zaproszonych, od którego rozpoczyna siê trwaj±ca do dzi¶ wspó³praca z Krynickim Oddzia³em Towarzystwa Przyjació³ Sztuk Piêknych.
maj 1996
Rada Miasta i Gminy podejmuje decyzje o usuniêciu Filii dla Dzieci i M³odzie¿y z dotychczas zajmowanego lokalu przy ul. Kity. Po pó³torarocznej peregrynacji now± siedzib± filii staje siê budynek przedszkola przy ul. Pi³sudskiego.
1997
Po piêædziesiêciu latach dzia³alno¶ci ksiêgozbiór liczy ogó³em 70181woluminy.
wrzesieñ 2000
Po raz kolejny biblioteka w ¯egiestowie zmienia lokal i otrzymuje pomieszczenie w szkole podstawowej.
lipiec 2001
Nawi±zanie wspó³pracy z Miejsk± Bibliotek± ze Starej Lubovni.
wrzesieñ 2001
Zakup programu komputerowego MAK w celu tworzenia elektronicznego katalogu ksiêgozbioru biblioteki.
styczeñ 2002
Biblioteka zostaje siedzib± Towarzystwa Przyjació³ Sztuk Piêknych oddzia³ w Muszynie.
wrzesieñ 2003
Pod adresem biblioteki zaczyna pracê redakcja reaktywowanego lokalnego miesiêcznika Harnik.
kwiecieñ 2004
Biblioteka wraz z 13 wiêkszymi bibliotekami powiatu nowos±deckiego otrzymuje z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji w ramach programu IKONKA po 3 zestawy komputerowe z oprogramowaniem i bezp³atnym dostêpem do internetu.
Dziêki ogólnopolskiemu programowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Promocja czytelnictwa", biblioteka zyskuje dodatkowe ¶rodki na zakup nowo¶ci wydawniczych.
28 maja 2005
Zostaje uruchomiona strona internetowa biblioteki www.biblioteka.muszyna.pl
2006
Przyst±pienie do utworzonej przez Urz±d Marsza³kowski Województwa Ma³opolskiego oraz Wojewódzk± Bibliotek± Publiczn± sieci punktów informacyjnych tworzonych w bibliotekach publicznych województwa ma³opolskiego pod nazw± Ma³opolskie Euro Info.
maj 2007
Udostêpnienie katalogu biblioteki poprzez multiwyszukiwarkê Fidkar Ma³opolski na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie http://www.wbp.krakow.pl/bd/muszyna.htm
6 wrze¶nia 2007
Po 43 latach pracy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Muszynie, dyr. £ucja Bukowska, na Jubileuszowej Sesji "90 lat Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i 80 lat Przegl±du Bibliotecznego" zosta³a odznaczona, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Ujazdowskiego, Srebrnym Medalem Zas³u¿ony Kulturze "Gloria Artis".
28 wrze¶nia 2007
Obchody 60-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej na uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.
30 grudnia 2008
Przyznanie dyr. £ucji Bukowskiej statuetki "Z³ota Kropla Muszyny".
1 lutego 2009
Dyrektorem BPMiGU Muszyna zostaje mgr Sylwia Gacek

powrót

/ Aktualności / Historia i dzień dzisiejszy /Biblioteka miejska / Filie biblioteki / Galeria zdjęć, imprezy /
/ Nowości wydawnicze / Kalendarium literackie / Prasa o Gminie Muszyna / Muszyna w poezji / Warto odwiedzić /

wszelkie prawa zastrzeżone © Biblioteka Publiczna w Muszynie 2005